האם ישנם שינויים בתהליכי בדיקת דירוג אשראי של חברות?

מאז נכנס לחיינו חוק דירוג האשראי בשנת 2019 הוא אמון לשנות ולייצר תחרות בין חברות אשראי ובנקים שונים המספקים הלוואות ושלל מסגרות אשראי , יחד עם האפשרות למעקב מצד האזרחים ולניהול נכון יותר של הכסף שהם. המידע מתבסס על ההתנהלות הכלכלית של כל אזרחי ישראל, החל מהיום שפתחו את חשבון שלהם ועד לימינו, אך הדבר לא רק חל על אזרחים ולקוחות פרטיים אלא גם על חברות גדולות וקטנות כאחד. מכיוון שאלו כמו האזרחים משתמשות בלא מעט כלים פיננסים כמו הלוואות ומסגרות אשראי כאלו ואחרות, הדירוג שלהן חשוב לא פחות משל שאר לקוחות הבנקים וחברות האשראי אז מה הם בעצם השינויים בתהליכי בדיקות דירוג אשראי של אותן חברות?

כיצד מתבצעת בדיקת דירוג אשראי לחברות?

דירוג אשראי לחברות נעשה על ידי לשכות האשראי והוא מתעמק בכמה רבדים שונים, החל מסיכון האשראי של החברה, בכל הקשור להלוואות והשקעות שונות שבהם מושקעת החברה וחייבת. וכמובן גם על ביצועי החברה והחוקים הרגולטורים שחלים עליה, האם היא נמצאת במגמת עליה והביצועים משתפרים ומייצרים מאזנים חיובים בכל הקשור להכנסה? האם בתור חברה לביטוח למשל היא מצליחה לשלם בזמן התחייבויות ופוליסות ללקוחות?  בדיקת דירוג האשראי אמורה לעבד את הנתונים הסטטיסטים של החברה ולמקם אותה בכל הקשור להתנהלות הפיננסית והעסקית שלה.

שינוים בדירוג האשראי ולמה זה מועיל?

מלבד יכולת השליטה של החברות הלווות והבנקים לאמוד את הסיכונים שלהם אל מול אותן חברות המבקשות להשתמש בכליו של הבנק, דירוג אשראי יכול גם להוות הוכחה עבור החברה כי הדירוג שלה חיובי.
דירוג שכזה יאפשר לבנק או לחברת האשראי לספק ואף להתחרות על מתן שירותים לאותה החברה, ומעמד שכזה יעניק הלוואות בריביות משתלמות, מסגרות אשראי נוחות ועוד תנאים מעולים אחרים.
אבל חשוב לזכור כי שינוי דירוג האשראי נמדד גם לאורך זמן ומודד לא רק את ההתנהלות הפיננסית של החברה, אלא גם את היכולת שלה להתפתח בתחומה ובתחומים הטכנולוגים השונים. כך שחברת ביטוח למשל  ללא אפליקציה זמינה או אתר שממנו ניתן להזמין שירותים משתנים, יכולה לקבל דירוג שלילי או להפך. על כך החברה אמורה להתאים את עצמה לא רק להלוואות ולהשקעות השונות, אלא גם לרוח התקופה ולהתקדמות הטכנולוגית.    

Related Posts