ט"ו באב, חג רומנטי יהודי עתיק המוזכר במשנה, בו נהגו נשים יהודיות לרקוד בכרמים בלבוש לבן ולמצוא את בחיר לבם. בימינו מזכיר לנו את "יום האהבה". אנו סופרים שלושה שבועות מי"ז בתמוז ועד תשעה באב, בעוד ט"ו באב מסמל לנו יום של שמחה, רומנטיקה, הצעות נישואין, קיום טקסים זוגיים או משפחתיים, ובכלל גילוי אהבה באשר היא, מה שנקרא בשפת העם "אהבת חינם".

אם נזכר כיצד הרגשנו ביום מיוחד שכזה בצעירותינו, נגלה שחלקנו צפו בהתרגשות יתרה לנשיקה על הלחי, חיבוק קטן ותמים של לב זך לצד שוקולד קטן המצורף לפרח שנקטף הרגע מהגינה. ריח נעורים ממלא את החדר וסומק בלחיים צובע הכל. תמימות משולבת סמלי אהבה מרככת את הלבבות ונותנת לנו פתח לערב משותף לצד יקירנו בעולם. לימים כשנגדל נגלה כי בעידן חיינו ערב פנוי הוא מצרך נדיר, והקדשה של זמן הפכה למתנה היקרה ביותר שנוכל להעניק. יחס חם.

כיום ישנה מסורת להעניק ולהעמיק בדברי אהבה

בעת העתיקה כמעט ולא ציינו את ט"ו באב בלוח השנה היהודי לעומת זמנים מודרניים, ויש האומרים כי בעת העתיקה, היה זה יום בו מותר היה להתערבב עם שניים עשר שבטי ישראל. לפי הלוח העברי יצא כך שחגגו את ט"ו באב בעת ירח מלא. סמל ללילה הטומן בחובו זוגיות, רומנטיקה ופוריות טובה.

בעשורים האחרונים הקדישה החברה הישראלית את חגיגות ט"ו באב לקיום פסטיבלים, שירה וריקוד. ט"ו באב אינו נחשב בחברה המודרנית כחג מסורתי כזה שמקנה יום חופשי לעובדים למחרת, ובכל זאת מידי שנה ישנה מסורת מבורכת ורבת עשייה סביב אותו ערב מיוחד. כשם שבעבר חגגנו את החג היהודי בלבן, בריקודים ושירה מתוך תפיסה כי זהו לילה המוקדש כולו למציאת זוגיות טובה, כיום ישנה מסורת להעניק ולהעמיק בדברי אהבה.

עצה לבבית מבית חם, הקדישו איש לרעהו במתנה זמן. היו קשובים לערב אחד ותחגגו יחד חג כל כך מיוחד. אולי למחרת תרגישו עייפות במקצת, אך הלבבות המפויסים והראש העסוק בתכנון המפגש הרומנטי הבא יפצו על כל תחושה רעה.

Related Posts